کنترل دست مصنوعی با مغز

کنترل دست مصنوعی با مغز

کنترل دست مصنوعی با مغز

امروزه کنترل دست مصنوعی با مغز بشدت رو به پیشرفت است. در تحقیقی که در آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز انجام شد، محققان موفق به کنترل دست مصنوعی با مغز شدند. بدین ترتیب  شخص میتواند توسط این بازوان تسکهای پیچیده را به صورت همزمان انجام دهد!
آزمایشات نشان میدهند که سیستم قابلیت یادگیری سریعی دارد و روزی زندگی افرادی که هر دو بازوی خود را از دست داده اند، متحول خواهد کرد! برای بسیاری از ما تسک هایی از قبیل نوشیدن یک فنجان چایی هیچ مشکلی ندارد. ولی برای افرادی مثل لسلی بو(Leslie Baugh)، کسی که هردو بازوی خود را حدود ۴۰ سال پیش در یک حادثه برق گرفتگی از دست داده است، غیرممکن است. تحقیق و توسعه پروتزهای پیشرفته، نظیر آنهایی که در این مطالعه انجام شده، واقعا پتانسیل بالقوه برای تغییر زندگی چنین افرادی را دارد. برای اینکه این تکنولوژی بتواند عمل کند، اول لازم بود که آقای Baugh تحت جراحی معروف به بازسازی عضلات هدفمند،قرار گیرد. طراحی دستهای مصنوعی به نحوی است که توسط اعصاب کنترل می شود و می تواند آنها را حرکت دهد.

برای انجام عمل جراحی، محقیق از یک نرم افزار شناسایی الگو جهت جدا کردن الگوهای رفتاری هر یک از عضلات , مطالعه ارتباطات بین عضلات و دامنه و فرکانس ایمپالس های عصبی استفاده کردند. بعد از تجزیه و تحلیل، اطلاعات جهت انجام حرکتهای خاص به بازوان داده شد. برای اینکه Baugh بتواند این بازوان را کنترل کند، یک سوکت سفارشی در نیمه بالای بدن او قرار گرفت. این سوکت جهت کنترل بازوان مصنوعی طراحی شده است که امکان ارتباطات عصبی با اعصاب بازسازی شده را میدهد.

محققان امیدوارند کاربرد این دستان رباتیک برای انجام امور روزمره به مانند دستان طبیعی باشد، بدین منظور سرعت حرکات دستان رباتیک با تمرین و یادگیری روز به روز بهتر می شود و برای به کنترل در آوردن تمام حرکات دست مانند دستان طبیعی به مدت زمان بیشتری نیاز است.


اولین کانال آموزش رایگان دروس مربوط به رشته ی مهندسی پزشکی

 لینک کانال  

سوالات و دیدگاه خود را درباره ی این پست با ما درمیان بگذارید

1 پاسخ
 1. سید
  سید says:

  سلام دوست من نمیدونم منظورتون از استفاده از لغت کنترل با مغز چی بود هرچند فرمان های عصبی رو مغز ارسال میکنه
  در این پروژه الکترود ها مشخصا سر عصب ها قرار گرفته و با سنس کردن اونها فرمان برای موتورها ارسال میشه
  چیزی ک شما تیتر زدین این گمان رو میده ک بااستفاده از سیگنالهای مغزی و با قرار دادن الکترودها رو ی سر انجام شده.ک اینطور نیست
  ممنونم از پست های خوبتون

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *