معما

پاسخ معما

پاسخ معما

این معما معمولا در مدارس به عنوان یک تیزر مغزی جهت تست مهارت های منطقی دانش آموزان استفاده می شود و معمولا دانش آموزان در یک لحظه کوتاه تست را حل می کنند.  با اینکه حل این تست برای کودکان مثل آب خوردنه، ولی معمولا برزرگسالان در حل این مسئله دچار مشکل می شوند!
در این تصویر شما یک اتوبوسی زرد رنگی را مشاهده می کنید که سر و تهش معلوم نیست!
اما سوال اینه که از کجا بفهمیم که اتوبوس به کدام سمت حرکت می کنه؟!
کلید حل معما این است که در تصویر ما درب مسافران را نمیبینیم! پس میشه گفت درب سمت دیگر اتوبوس قرار دارد. جواب این است که اگه در کشوری هستید که در سمت چپ رانندگی می کنید، اتوبوس به سمت راست تصویر حرکت میکند و اگر در سمت راست رانندگی می کنید، اتوبوس به سمت چپ حرکت می کند!

اما چرا بیشتر بزرگسالان در حل این مسئله به مشکل میخوردند و در مقایسه با نوجوانان دیرتر به جواب میرسند؟!

میشه گفت که شاید به این دلیل باشد که نوجوانان بهتر می توانند از نشانه های بصری و تجارب گذشته جهت حل معما استفاده کنند. تحقیقات از دانشگاه کالج لندن و Birkbeck، نشان داده است که کودکان زیر ۱۲ سال اطلاعات تصویری متفاوتی نسبت به بزرگسالان درک می کنند.
نوجوانان تمایل دارند که اولین قرائت بصری خود را در فرآیند مغز برای رسیدن به قضاوت استفاده کنند، که این دقت آنها را کم می کند ولی در عوض سرعت تصمیم گیری آنها را زیاد می کند و این باعث میشود سریعتر تصمیم بگیرند و ولی ممکن است اشتباه قضاوت کنند!
اما بزرگسالان، علاوه بر نشانه های حسی از انواع مختلفِ اطلاعات بصری برای قضاوت استفاده می کنند.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *