هوش مصنوعی در تشخیص جرایم رانندگی

الگوریتم ­جدید کامپیوتری(براساس هوش مصنوعی) با تحقیق­ات مهندسین در دانشگاه Waterlo توسعه یافته ­است. این الگوریتم می­تواند بطور دقیق حالتی را که در آن رانندگان در حین رانندگی پیام می­دهند و یا یا درگیر کارهای دیگری هستند را تشخیص دهد. این سیستم از دوربین­ ها و هوش­ مصنوعی(AI) برای شناسایی حرکات دست  که در حین رانندگی  با رفتارهای عادی راننده متفاوت است، استفاده می­کند.

Fakhri Karray، استاد دانشگاه مهندسی کامپیوتر و الکترونیک در دانشگاه Waterloo، خاطرنشان کرد که از این اطلاعات میتوان برای بهبود ایمنی رانندگی با هشدار دادن به رانندگان زمانی که در معرض خطر هستند استفاده شوند.

روند رشد این الگوریتم

این الگوریتم در حال پیاده سازی بر روی اتومبیل ها است، علائمِ جدی حواس­ پرتی می­تواند بعنوان معیاری برای راه ­اندازی اقدامات محافظتی بکار گرفته شوند.  این فعالیت، توسعه ­ای بر تحقیق قبلی است که در CPAMI برای شناسایی علائمی از جمله، چشمک زدن مکرر( که با این علامت رانندگان در معرض خطر خوابیدن هستند) انجام شد. موقعیت سر و صورت نیز سرنخ­های مهمی از حواس­ پرتی هستند. درحال حاضر تحقیقات در حال پیشروی است تا چندیدن نوع مختلف از علائم حواس­ پرتی را در یک سیستم منفرد مهیا سازد. پروژ­ه­ ی دیگری در CPAMI درحال بررسی استفاده از سنسورهای برای اندازگیری سیگنال­های فیزیولوژیکی مانند نرخ پلک­ زدن، اندازه­ی  مردمک چشم و تغییرات ضربان قلب  هستند تا بتوانند تعیین کنند که آیا راننده توجه کافی به جاده دارد و یا نه!

 

 

اولین کانال آموزش رایگان دروس مربوط به رشته ی مهندسی پزشکی

لینک کانال

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *