نقشه برداری مغزی(QEEG)

نقشه برداری مغزی

نقشه برداری مغزی

الکتروانسفالوگرافی یا همان EEG نوعي ثبت فعاليت هاي امواج مغزي است.  QEEG ، که بيشتر به عنوان نقشه برداری مغزی شناخته مي شود، به تجزيه و تحليل همه جانبه فرکانس هاي گستره باندي که EEG خام را تشکيل مي‌دهد اشاره مي کنند. نقشه بردار مغزی QEEG با همان روش EEG ثبت مي شود، اما داده هاي به دست آمده در اين ثبت براي ايحاد مکان نگاري و نقشه‌هاي رنگي که فعاليت هاي الکتريکي قشر مخ را تصوير مي کند مورد استفاده قرار مي گيرد.

آسیب های جسمانی به مغز، مانند ضربه مغزی، جریان عادی پالس های الکتریکی در مغز را دچار وقفه می کند. به همین گونه،آسیب های سمی، اختلال های حمله ای (صرع)، بیماری آلزایمر، کم اکسیژنی و عفونت مغز (برای نمونه، ورم مغزی مزمن لایم) فعالیت های امواج مغزی را تغییر می دهد اضطراب، افسردگي، OCD، ADDو ناتواني يادگيري “معرفه” هاي موج مغزي خاص خود را دارند. 

نقشه برداری مغز یاQEEG چیست؟

هانس برگر، روانپزشک آلمانی، مخترع نوار مغز (EEG) در سال ۱۹۲۴ است. او با تولید دستگاه الکتروانسفالوگرام توانست امواج مغزی را ثبت کند. همچنین او کاشف موج آلفا (یکی از چهار موج اصلی مغز) می باشد. هانس برگر بدلیل آنکه روانپزشک بود، سالها تلاش کرد تا بتواند رابطه بین امواج مغزی و رفتارهای طبیعی و غیر طبیعی انسان را کشف کند ولی موفق نشد. از آنزمان کاربرد اصلی نوار مغز در شناخت اختلالات صرعی و بررسی تغییرات حین خواب بود.

دهها سال بعد از هانس برگر، دانشمندان با ایجاد نقشه برداری مغز( Q-EEG) توانستند به رابطه بین امواج مغزی و عملکرد مغز در رفتارها پی ببرند. امروزه به کمک این روش میتوان از مغز نقشه برداری کرد و این نقشه را با نقشه افراد سالم مقایسه کرد تا تفاوت های غیرطبیعی مشخص گردد.

مثلا امروزه بسیاری از مشخصات غیرطبیعی نقشه مغزی در کودکان بیش فعال و یا افراد مبتلا به افسردگی، اضطراب و یا اختلالات حافظه مشخص شده است و متخصصین با نگاه به این نقشه ها می توانند راهکار درمانی مناسب افراد مختلف را بیابند.

نحوه ثبت امواج مغزی در هر دو روش نوار مغز (EEG) و نقشه برداری مغزی (Q-EEG) تقریبا یکسان است. ولی پردازش کامپیوتری این داده ها با هم تفاوت عمده ای دارد و این تفاوت همان چیزی است که هانس برگر نتوانست علی رغم تلاش زیاد آنرا کشف کند.

دو تفاوت بسیار مهم و کلیدی بین EEG و Q-EEG وجود دارد

۱. در EEG موج اصلی هر نقطه از مغز در الکترودهای مختلف ثبت می شود و پزشک متخصص با نگاه به این موج، یافته های غیر طبیعی را می یابد. چون در این روش چشم پزشک بدنبال یافته ها می گردد، در نتیجه بسیاری از داده ها را نمی بیند و عملا بسیاری از داده های مهم که نقش اصلی را در ارزیابی عملکرد مغز دارند، از دست می روند. ولی در نقشه برداری مغزی( Q-EEG ) تمام یافته ها توسط کامپیوتر جمع آوری و آنالیز می گردد و لذا حرف Q (مخفف Quantitavie یا کَمّی) در اول این عبارت آورده شده است.

۲. دومین و اصلی ترین تفاوت این دو روش این است که در نقشه برداری مغزی( Q-EEG ) داده های جمع آوری شده با اطلاعات جمعیت نرمال مقایسه می گردد و تفاوت ها بصورت تصاویر رنگی به پزشک متخصص نشان داده می شود. اطلاعات جمعیت نرمال بقدری با ارزش است که معدود شرکت های گردآورنده این داده ها حاضر به فروش این اطلاعات به میلیاردها دلار هم نمی باشند.

نقشه برداری مغزی

تشخیصADHD با نقشه برداری مغزی
تصویر سمت چپ: نقشه مغز کودک سالم
تصویر سمت راست: نقشه مغز کودکی که دچار اختلال کم‌توجّهی – بیش‌فعالی شده است.

 

سخنان افراد برجسته ی حوزه ی علوم اعصاب درباره ی نقشه برداری مغزی

دبير علمی کنگره نقشه برداری مغز: 

نقشه برداری مغز هزینه های بیماری های عصبی را کاهش می دهد!

دکتر علی يونسی:

نقشه برداری از مغز می تواند به کسانی که دچار بيماری های عصبي (ام اس، پارکينسون، سکته مغزی) و همچنين بيمارن روانی مانند شيزوفرنی ها و افسردگي های حاد کمک کند تا هزنيه های هنگفت را که بر سلامت تحميل مي شود، جبران کنند.

دکتر مجتبی زارعی رئيس دومين کنگره نقشه برداری مغز:

ما با استفاده از تکنولوژي مي توانيم ساختار عملکرد مغز را مورد مطالعه قرار دهيم.


جهت ثبت ‏نام در دوره تخصصی پیاده سازی شبکه‌های عصبی در متلب، و کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید و یا با شماره ‏ی زیر تماس بگیرید: 

۰۹۳۶۰۳۸۲۶۸۷

جزئیات هر دوره در کانال تلگرام و سایت توضیح داده شده است:

کانال تلگرام:  @IUST_Bioelecteric

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *